Súťaže

Majstrovstvá Slovenska 2015

Mesto Sereď hostilo v sobotu 14. novembra 2015 po prvýkrát taekwondistov z celého Slovenska pri príležitosti Majstrovstiev Slovenska v kórejskom bojovom umení Taekwon-Do ITF. Toto podujatie bolo Seredi zverené na septembrovom zasadaní Slovenskej Taekwon-Do Aliancie na základe dlhoročného a úspešného pôsobenia seredského klubu na slovenskej taekwondo scéne. Pre domáci klub to tak znamenalo dvojmesačnú prípravu v spolupráci s materskou organizáciou, ako aj s mestom Sereď, pričom spomínané úsilie vyvrcholilo samotnou súťažou.


Do Serede prišli o majstrovské tituly bojovať zástupcovia klubov z východnej i západnej časti našej krajiny. Každý tím vybral svojich najlepších pretekárov v jednotlivých kategóriách, od začiatočníkov až po veľmi skúsených súťažiacich vrátane reprezentantov Slovenska z posledných majstrovstiev sveta. Cieľom nášho tímu bolo na domácej pôde okrem predvedenia čo najlepšieho výkonu aj umiestnenie medzi najlepšími výpravami v rámci celej súťaže, čo sa napokon aj podarilo!

Podujatie bolo slávnostne zahájené krátko po pol desiatej primátorom mesta Sereď p. Ing. Tomčányim. Čestnými hosťami boli tiež viceprimátor mesta p. Bc. Veselický a p. Vydarená, ktorá bola aj pri odovzdávaní ocenení. Okrem tradičných súťažných taekwondo disciplín priniesli tohtoročné majstrovstvá aj novinku v podobe samostatnej súťaže určenej pre najnižšie technické stupne. Disciplína s názvom „pointfighting“ je typ športového boja, v ktorom sa zápas prerušuje po každom kontakte a následne sa pripisujú body. Takýto spôsob boja je veľmi vhodný pre začiatočníkov, pre ktorých je to dobrá príprava na skutočný voľný boj v ringu. Práve tu sa predstavili naše nové nádeje, pričom pre niektorých z nich to bola súťažná premiéra. Svoju prvú medailu v taekwonde tu získali Šimon Blaho, Nina Majerská, Samuel Menšík a Sofia Nela Tóthová. K nim sa v danej disciplíne pridali taktiež Boris Bílka, Kristián Georgiev, Alex Hrašna, Nikola Iracká, David Kozmér a Jakub Masnica.

Spomedzi štandardných disciplín sa boje začali tradične technickými zostavami, v ktorých súťažiaci predvádzajú jednotlivé bojové techniky v presne stanovenom poradí a tvare. Zástupcovia Serede sa aj tu dostali na stupne víťazov. Z najnižších pásov boli úspešní Nikola Iracká, Valentína Jaseneková, David Kozmér a Samuel Menšík. Z mierne pokročilých sa medzi najlepších dostali Adriana Čechová, Tamara Královičová a Ema Valenčíková. V tejto disciplíne sme mali možnosť medzi žiačkami vidieť aj špeciálnu kategóriu „zostavy mix“, kde spolu súťažili dievčatá s rôznymi (nižšími) technickými stupňami. Prvé 3 miesta obsadili kompletne pretekárky zo Serede. Nesklamali ani skúsení seredskí zástupcovia s vyššími technickými stupňami, kde medaily za žiakov získali Peter Štrpka a Klára Ištoková, ktorá obhájila titul majsterky z roku 2014. Medzi juniormi si zlato pripísala Alica Ištoková a spomedzi seniorov rovnaký kov Juraj Ďuračka a Richard Kopál.

Druhou tradičnou disciplínou bol sparing, čiže voľný boj. Tu sa už mohli predstaviť iba pokročilejší cvičenci. V napínavých zápasoch si cenné kovy vybojovali najprv Matúš Javor a Alex Marik, po nich bola úspešná aj Ema Valenčíková a sesterské duo Alica a Klára Ištokové. Náš najúspešnejší žiak za posledné roky, Peter Štrpka, opäť potvrdil svoju kvalitu a vyhral obe váhové kategórie, v ktorých sa zúčastnil, čím obhájil svoj titul z predošlého roku. Na záver sa v sparingu opäť predstavili seredskí seniori a obaja vybojovali svoju druhú zlatú medailu. Juraj Ďuračka zápasil okrem svojej váhovej kategórie aj vo vyššej, kde sa dostal do finále. Tam sa stretol s obhajcom minuloročného zlata a účastníkom tohtoročných majstrovstiev sveta. Po základnom čase sa zápas skončil spravodlivou remízou, a tak nasledovalo predĺženie, v ktorom napokon zvíťazil zástupca Nitry.

Poslednými dvomi disciplínami boli tzv. špeciálne kopy a silové prerážanie. Sereď mala svoje trojnásobné zastúpenie v prvej menovanej disciplíne a ani tam neodišli domáci naprázdno. Bronz získal Peter Štrpka a zlato si „vykopal“ Matúš Javor.

Z celkového hľadiska dopadli Majstrovstvá Slovenska 2015 pre Sereď veľmi úspešne. Všetci zúčastnení sa statočne pobili o čo najlepšie umiestnenia a pochvalu za dobré reprezentovanie klubu a mesta Sereď si zaslúži každý. Vyzdvihnúť však musíme tých najúspešnejších, ktorí sa na najvyššiu priečku dostali viacnásobne. Sú to sestry Ištokové, ktoré si obe odniesli po dve zlaté medaily, rovnako tak sa darilo aj dvom seniorom – Jurajovi Ďuračkovi a Richardovi Kopálovi a najúspešnejší boli žiaci Ema Valenčíková a Peter Štrpka, ktorí získali zlato až trikrát. Peter si navyše odniesol aj pohár pre najlepšieho žiaka celej súťaže. Celkovo má seredský klub 7 úradujúcich majstrov Slovenska a spolu so samostatnou disciplínou pointfighting10 zlatých medailistov. Vynikajúce je tiež umiestnenie medzi klubmi, kde sa Sereď umiestnila na 2. mieste tesne za víťaznou Nitrou!

Aj keď sú už tohtoročné Majstrovstvá Slovenska ukončené, pre seredských taekwondistov sa rok ešte zďaleka nekončí. Už v tomto mesiaci nás čaká posledné kolo Slovenského Pohára 2015, po ktorom by sme sa taktiež radi tešili z trofeje pre najlepšie kluby. Tých najlepších čaká aj dvojdňový reprezentačný zraz v Nitre, ktorým sa začína päťmesačný cyklus prípravy na aprílové Majstrovstvá Európy v Grécku. Zabudnúť nemožno ani exhibičné vystúpenie, ktoré klub chystá pre žiakov ZŠ Komenského už 4. decembra.

Taekwon-Do klub Hong Ryong Sereď ďakuje mestu Sereď, ako aj všetkým zúčastnením za pomoc a podporu pri organizácii Majstrovstiev Slovenska a teší sa na ďalšiu spoluprácu.


Výsledky za Sereď – štandardná časť Majstrovstiev Slovenska

1. miesto
Juraj Ďuračka (zostavy, sparing do 71 kg), Alica Ištoková (zostavy, sparing), Klára Ištoková (zostavy, sparing nad 50 kg), Matúš Javor (špeciálne kopy), Richard Kopál (zostavy, sparing), Peter Štrpka (zostavy, sparing do 50 kg, sparing nad 50 kg), Ema Valenčíková (zostavy, zostavy mix, sparing do 38 kg)

2. miesto
Adriana Čechová (zostavy, zostavy mix), Juraj Ďuračka (sparing do 78 kg), Nikola Iracká (zostavy), Klára Ištoková (sparing do 58 kg), Matúš Javor (sparing), David Kozmér (zostavy), Ema Valenčíková (sparing do 44 kg)

3. miesto
Valentína Jaseneková (zostavy), Tamara Královičová (zostavy, zostavy mix), Alex Marik (sparing), Samuel Menšík (zostavy), Peter Štrpka (špeciálne kopy)

Výsledky za Sereď – samostatná súťaž v disciplíne „pointfighting“

1. miesto
Alex Hrašna, Nikola Iracká, Sofia Nela Tóthová

2. miesto
Kristián Georgiev, Jakub Masnica

3. miesto
Boris Bílka, Šimon Blaho, David Kozmér, Nina Majerská, Samuel Menšík

Zopár fotografií z odovzdávaní ocenení si môžete pozrieť v našom albume.
Ďalšie fotky nájdete v nasledujúcom albume od Slovenskej Taekwon-Do Aliancie.

admin
1 KOMENTÁR

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.