Taekwon-Do

Taekwon-Do je bojové umenie pochádzajúce z Kórey, ktoré je zamerané predovšetkým na sebaobranu. Pozostáva z približne 3200 presne popísaných pohybov, kopov, úchopov, úderov, blokov, sekov, vpichov a úhybov. Mnoho ľudí porovnáva Taekwon-Do s japonským Karate, keďže na prvý pohľad môžu tieto bojové umenia pôsobiť podobne. Napriek istým spoločným prvkom, ktoré sa vyskytujú aj v ďalších tradičných bojových umeniach, však časom každý spozná ich jedinečnosť a uvidí rozdiely.

V Taekwon-Do sa rozlišujú dve základné línie, a to fyzická a psychická.

TAE je označením pre kopy a techniky nôh

KWONznamená údery päsťou a rukou

DOvyjadruje skutočné umenie, umenie nájsť správnu cestu životom a neskazenú životnú filozofiu

Taekwon-Do teda nie je iba umením, ktoré rozvíja fyzické schopnosti, ale je tiež cestou k zdokonaľovaniu myslenia a sebaovládania. Človeka tak vedie k zdravej sebadôvere, disciplíne a k ďalším životným hodnotám, ktoré môže každý v bojovom umení objaviť. Zabudnúť však nesmieme ani športovú stránku, ktorá je pre nás taktiež veľmi dôležitá. Štýl Taekwon-Do ITF zahŕňa viacero športových disciplín, medzi ktoré patria tzv. technické zostavy (tul), športový boj (matsogi), špeciálne techniky (T-KI), silové prerážanie (wirok) a sebaobrana (hosin sul). Svoje schopnosti v jednej alebo viacerých disciplínach si môžu cvičenci následne overiť na regionálnych, národných a medzinárodných súťažiach.

Prečo sa venovať taekwondu? Dôvodov je viacero a každý si určite nájde ten svoj.
Napríklad:
– chcete začať aktívne športovať
– chcete si zlepšiť kondíciu
– páčia sa vám bojové umenia
– chcete ovládať sebaobranu
– chcete patriť do tímu
– chcete chodiť na súťaže a získavať úspechy
– chcete zdieľať spoločný záujem s tisíckami ľudí po celom svete
– potrebujete v živote zmenu

A kto sa môže taekwondu venovať?
Obmedzení je minimum. Spodná veková hranica na začatie pravidelných tréningov je 6 rokov a horná neexistuje. U nás je teda každý taký starý alebo taký mladý, ako sa cíti. Taekwon-Do je vhodné rovnako pre ženy aj mužov. Nezáleží ani na vašej postave či aktuálnych fyzických dispozíciách. Pracovať sa dá s každým, len treba chcieť. Očakávame iba pevnú vôľu, ochotu trénovať a učiť sa nové veci a rešpektovanie pravidiel. V prípade prihlasovaní detí však rodičov upozorňujeme, že Taekwon-Do je v prvom rade bojové umenie, a teda je vhodné len pre deti, ktoré už dokážu samostatne „fungovať“ a robiť to, čo je na tréningoch vyžadované, vrátane kondičných cvičení a samotného boja.

Tým, ktorí majú záujem dozvedieť sa viac o vzniku bojového umenia Taekwon-Do a jeho zakladateľovi, odporúčame napríklad tieto stránky. Pre ostatných, ktorí sa radšej pozerajú, môžeme okrem návštevy tréningov a našej Galérie odporučiť napríklad nasledujúce video od našich kolegov zo Znojma, ktoré vám poskytne odpovede na viaceré otázky. Alebo možno naopak podnieti vznik ďalších…